Lider i założyciel Mariański Group.
Założyciel Polskiego Instytutu Analiz Prawno-Ekonomicznych. Członek Rady Nadzorczej Polskiego Funduszu Rozwoju. Członek Kolegium Najwyższej Izby Kontroli, wcześniej Przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych V kadencji.
Dyrektor Centrum Myśli Podatkowej Uczelni Łazarskiego. Członek Rady Nadzorczej polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (International Fiscal Association – IFA). Członek Europejskiego Stowarzyszenia Profesorów Prawa Podatkowego (EATLP).
Uznany ekspert z zakresu prawa podatkowego, wielokrotnie wybierany najlepszym doradcą podatkowym w rankingach „Rzeczypospolitej”. Uczestniczy w procedurach legislacyjnych, dotyczących prawa podatkowego, finansów publicznych oraz prawa gospodarczego. Wyróżniony w rankingu Chambers High Net Worth 2024 jako rekomendowany prawnik w kategorii Private Wealth Law. Autor ponad 250 publikacji.
Powszechnie rozpoznawany doradca polskich firm rodzinnych. Aktywnie uczestniczył w procesie ustanowienia fundacji rodzinnych w polskim porządku prawnym. Główny ekspert Senatu w procesach legislacyjnych dotyczących firm rodzinnych, w tym zwłaszcza fundacji rodzinnej.
Specjalizacje
Wykształcenie
Pasjonat ekstremalnych sportów lądowych i wodnych. Smakosz wykwintnego wina. Podróżnik. Miłośnik sztuki.
Ustawa o fundacjach rodzinnych to niezbędny instrument budowy firm na pokolenia. Autorzy omawiają zagadnienia związane z zakładaniem, rejestrowaniem i funkcjonowaniem fundacji rodzinnych w Polsce, a także komentują poszczególne przepisy przedmiotowej ustawy i innych zmienianych w tym zakresie aktów prawnych (np. podatkowych).
Co istotne ta publikacja została przygotowana przez praktyków uczestniczących w procesie uchwalenia ustawy o fundacjach rodzinnych, a także zakładających i rejestrujących fundacje rodzinne w Polsce, a wcześniej także zagraniczne.
Połączenia, podziały i przekształcenia spółek oraz grup spółek prawa handlowego. Zagadnienia prawne i podatkowe. Komentarz praktyczny to publikacja, w której Autorzy w niezwykle jasny i przystępny sposób wyjaśniają najbardziej skomplikowane konstrukcje prawne, w tym samą istotę restrukturyzacji. Definiują ją przede wszystkim jako wszelkie działania prowadzące do zmiany struktury podmiotu gospodarczego w celu zwiększenia jego efektywności i funkcjonalności.
Opracowanie ma na celu przybliżyć tematykę transformacji podmiotów gospodarczych w rozumieniu przepisów KSH tj. łączenia, podziału i przekształcenia spółek oraz regulacji między kilkoma spółkami. Komentarz skupia się głównie na podejmowaniu właśnie takich działań, które mają zabezpieczać firmy, umożliwić ich dalszy rozwój, przeciwdziałać niewypłacalności, konieczności restrukturyzacji długu, ewentualnej upadłości. Dodatkowo wzbogacona została o komentarz dotyczący nowych przepisów wprowadzanych przez nowelizacje KSH.
Skuteczny proces budowy firmy wielkopokoleniowej jest o wiele bardziej złożony. “Budując dla pokoleń” to przewodnik dedykowany przedsiębiorcom, którym zależy na tym, by ich firma przetrwała więcej niż jedno pokolenie.
Prof. Adam Mariański przedstawia najczęstsze błędy popełnianie przez polskie rodziny. Katalog błędów nie jest zamknięty, ale obejmuje najczęstsze przypadki, z którymi spotkał się Prof. Mariański doradzając firmom rodzinnym. W każdej z nich podejmowane są błędne decyzje – im wcześniej to sobie uświadomimy, tym łatwiej będzie nam ich uniknąć.
“Budując dla pokoleń” już w sprzedaży: www.budujacdlapokolen.pl
Praktyczny komentarz do ustawy o zmianie ustawy z 29.10.2021 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105). Pozycja profesjonalnie, a jednocześnie w przystępny sposób objaśnia zmiany dotyczące prawa podatkowego, które mają wejść w życie w 2022 roku…
To publikacja, w której Autorzy w niezwykle jasny i przystępny sposób wyjaśniają najbardziej skomplikowane konstrukcje prawne, w tym samą istotę restrukturyzacji. Definiują ją przede wszystkim jako wszelkie działania prowadzące do zmiany struktury podmiotu gospodarczego w celu zwiększenia jego efektywności i funkcjonalności.
Opracowanie ma na celu przybliżyć tematykę transformacji podmiotów gospodarczych w rozumieniu przepisów KSH tj. łączenia, podziału i przekształcenia spółek. Komentarz skupia się głównie na podejmowaniu właśnie takich działań, które mają zabezpieczać firmy, umożliwić ich dalszy rozwój, przeciwdziałać niewypłacalności, konieczności restrukturyzacji długu, ewentualnej upadłości.