Lider i założyciel Mariański Group.
Założyciel Polskiego Instytutu Analiz Prawno-Ekonomicznych. Przewodniczący Komisji Podatkowej Business Centre Club. Ekspert Business Centre Club ds. sukcesji biznesu i restrukturyzacji. Przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych V kadencji.
Współpracownik Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego, członek Rady Nadzorczej polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (International Fiscal Association – IFA). Jest członkiem Komitetu Akademickiego Europejskiego Stowarzyszenia Profesorów Prawa Podatkowego (EATLP). Najlepszy doradca podatkowy w Polsce w podatku dochodowym wg. rankingu „Rzeczpospolitej” (2019, 2020).
Zarządza zespołem doświadczonych ekspertów z zakresu prawa, podatków i ekonomii. Wysokiej klasy specjalista z dziedziny restrukturyzacji i sukcesji biznesu o wieloletnim doświadczeniu w opracowywaniu nowatorskich rozwiązań.
Uczestniczy w procedurach legislacyjnych, dotyczących prawa podatkowego. Autor ponad dwustu publikacji z tej dziedziny. Wykładowca uniwersytecki. Prowadzi szkolenia dla doradców podatkowych i pracowników organów podatkowych.
Specjalizacje
Wykształcenie
Pasjonat ekstremalnych sportów lądowych i wodnych. Smakosz wykwintnego wina. Podróżnik. Miłośnik sztuki.
Skuteczny proces budowy firmy wielkopokoleniowej jest o wiele bardziej złożony. “Budując dla pokoleń” to przewodnik dedykowany przedsiębiorcom, którym zależy na tym, by ich firma przetrwała więcej niż jedno pokolenie.
Prof. Adam Mariański przedstawia najczęstsze błędy popełnianie przez polskie rodziny. Katalog błędów nie jest zamknięty, ale obejmuje najczęstsze przypadki, z którymi spotkał się Prof. Mariański doradzając firmom rodzinnym. W każdej z nich podejmowane są błędne decyzje – im wcześniej to sobie uświadomimy, tym łatwiej będzie nam ich uniknąć.
“Budując dla pokoleń” już w sprzedaży: www.budujacdlapokolen.pl
Praktyczny komentarz do ustawy o zmianie ustawy z 29.10.2021 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105). Pozycja profesjonalnie, a jednocześnie w przystępny sposób objaśnia zmiany dotyczące prawa podatkowego, które mają wejść w życie w 2022 roku…
To publikacja, w której Autorzy w niezwykle jasny i przystępny sposób wyjaśniają najbardziej skomplikowane konstrukcje prawne, w tym samą istotę restrukturyzacji. Definiują ją przede wszystkim jako wszelkie działania prowadzące do zmiany struktury podmiotu gospodarczego w celu zwiększenia jego efektywności i funkcjonalności.
Opracowanie ma na celu przybliżyć tematykę transformacji podmiotów gospodarczych w rozumieniu przepisów KSH tj. łączenia, podziału i przekształcenia spółek. Komentarz skupia się głównie na podejmowaniu właśnie takich działań, które mają zabezpieczać firmy, umożliwić ich dalszy rozwój, przeciwdziałać niewypłacalności, konieczności restrukturyzacji długu, ewentualnej upadłości.
Najnowsza publikacja ekspertów Mariański Group pod redakcją prof. Adama Mariańskiego. Sukcesja w przypadku nagłej śmierci właściciela firmy może przysporzyć wielu problemów. W zależności od formy organizacyjno-prawnej prowadzonej działalności gospodarczej konsekwencje śmierci właściciela bądź współwłaściciela firmy będą różne. Kompleksowe studium ma pomóc w wyborze niezbędnych mechanizmów sukcesji minimalizujących obciążenia podatkowe, przy jednoczesnym zagwarantowaniu ochrony majątku przedsiębiorstwa rodzinnego dla przyszłych pokoleń.
Obowiązująca od 1997 r. Ordynacja podatkowa doczekała się wielu komentarzy i innych opracowań. Niewiele z nich ma jednak wymiar praktyczny. W niniejszym komentarzu nie analizujemy wyłącznie poszczególnych przepisów tej ustawy, analizujemy przede wszystkim całe instytucje prawne.
Autorzy są praktykami rozwiązującymi na co dzień problemy przedsiębiorców i jednostek publicznych w postępowaniach prowadzonych przez organy podatkowe. Niniejszy komentarz będzie pomocny w codziennych kontaktach z administracją podatkową, przyczyni się do podniesienia standardów tych relacji. Zwiększy również świadomość podatników odnośnie ich praw i obowiązków.