Tygodzień Odpowiedzialności Kulturalnej Biznesu. Wernisaż Mai Borowicz.

8 listopada 2022

Realizm emocjonalny. Malarstwo Mai Borowicz.

  • Wernisaż: 15 listopada br. godz. 19.00 
  • Wystawa: 16-19 listopada br. (godz. 16.00-20.00), 20 listopada br. (godz. 14.00-18.00)
Obrazy Mai Borowicz to opowieść o tym jak pewna, ważna część historii ludzkości zdeterminowała myśli i doświadczenia jednego człowieka. Artystka przyszła na świat w kraju ogromnie zniszczonym podczas drugiej wojny światowej. W mieście, które kilkadziesiąt lat temu zostało starte z powierzchni ziemi i nigdy nie miało się odrodzić. Jego mieszkańcy zostali doświadczeni koszmarem przemocy i śmierci. Ich świat nigdy nie był spójny, trwały i przewidywalny. Ten bagaż przekazali następnym pokoleniom w nadziei, że nic równie potwornego nigdy więcej się nie powtórzy. Życie za żelazną kurtyną było jednak nadal przesycone strachem. Niemoc, niezgoda i frustracje przez lata niszczyły kolejne pokolenia.

Według artystki ratunkiem stała się dla niej ucieczka w wyobraźnię, podsuwając jej obrazy, które zamykały w sobie to wszystko czym była, co przeżyła, czego była i jest świadkiem. To  wszystko jest widoczne w jej obrazach. Bohaterowie niemal zawsze składają się z kawałków, pękają, łamią się, roztrzaskują, posiadają mechaniczne elementy, co jest alegorią moich osobistych zmagań. Wyrastają z pamięci o minionych pokoleniach, są echem głębokich wzruszeń.

 

Świat, który ukazuje Maja Borowicz to świat chaosu, w którym bohaterowie walczą ze zmieniającą się rzeczywistością. Obrazy opowiadają historię pewnego społeczeństwa, historie ludzi. Opowiadają też o wyjątkowości życia. Opowiadają o uczuciach i emocjach, które czynią nasze życia ważnymi, a nas samych – lepszymi. Jesteśmy tylko częścią natury, a wszystko co nas otacza, co stworzyliśmy, ma charakter przejściowy. Nie ma nic piękniejszego niż odnalezienie się w tych ułamkach chwil, które nam dano, a które nazywamy życiem. Nie ma nic piękniejszego, niż stawanie się lepszymi ludźmi.

Najnowsze aktualności

pl